Ako eliminovať riziko tvorby plesní vo vlhkých priestoroch?
Ako eliminovať riziko tvorby plesní vo vlhkých priestoroch?

Vlhkosť v interiéri bytov môže byť tichým nepriateľom, ktorý postupne škodí stavbe i zdraviu. Je dôležité si uvedomiť, prečo je kontrola vlhkosti v bytoch kľúčová a aké riziká so sebou nesie. Problémy s vlhkosťou eliminujú jedine isté opatrenia, ktoré si v nasledujúcich riadkoch bližšie predstavíme.

Prečo je vlhkosť v bytoch rizikom?

Vlhkosť v interiéri môže viesť k mnohým problémom od poškodenia stavebných materiálov až po negatívny vplyv na zdravie obyvateľov. Jedným z hlavných dôsledkov nadmernej vlhkosti je tvorba plesní. Plesne zanechajú závažné následky na kvalite ovzdušia i na vašom zdraví.

Ako vplýva vlhkosť na zdravie?

Vlhkosť vytvára ideálne podmienky pre rast plesní, ktoré uvoľňujú spóry do vzduchu. Mikroskopické spóry spôsobujú respiračné problémy a zhoršujú existujúce ochorenia dýchacích ciest. Plesne zároveň produkujú alergény, ktoré môžu vyvolávať alergie a astmatické symptómy. Vlhké prostredie podporuje množenie roztočov, ktoré sú ďalším spúšťačom alergií.

Vlhké prostredie je ideálne pre vývoj baktérii a vírusov. Obyvatelia bytov s nadmernou vlhkosťou bývajú náchylnejší na rôzne infekcie a respiračné ochorenia. Zhoršená kvalita vlhkého ovzdušia má na vaše zdravie dlhodobé dôsledky.

Aká vlhkosť je pre bývanie ideálna?

Ideálna úroveň vlhkosti v bytoch sa pohybuje medzi 30% a 50%. Tento rozsah zabraňuje nadmernému vysychaniu vzduchu. Suchý vzduch je pre zdravie rovnako nebezpečný ako príliš vlhký. Pre udržanie správnej úrovne vlhkosti je dôležité sa vyhnúť činnostiam, ktoré vlhkosť vytvárajú, pravidelne vetrať a pri výstavbe využiť správne izolačné materiály. Kvalitné izolačné materiály pohltia vlhkosť a bránia tvorbe plesní. Ideálnym materiálom pre izolácie stien, podláh a striech je sadrokartón Rigips. Špeciálne sadrokartónové dosky sa dajú inštalovať dokonca do kúpeľní.

Prevencia proti vlhkosti v interiéri

Pravidelné vetranie miestností a používanie odvlhčovačov vzduchu pomôže vlhkosť znížiť. Odvlhčovače slúžia na kontrolu vlhkosti, na jej optimalizáciu a vzduch čistia. Dôležitá je tiež údržba domu, kontrola tesnení, overenie nepriepustnosti stien.

Investujte do funkčných vetracích systémov, veľmi praktické sú rekuperačné jednotky umiestnené priamo v oknách. Radou nad zlato je investícia do kvalitných izolačných materiálov. Zateplite obvodové steny, podlahy, strop či strechu sadrokartónovými doskami, ktoré bránia tvorbe vlhkosti.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

Pridaj komentár