Poznáte to. Ste na výlete a večer vás zrazu prekvapí horúčka nad 390C u dieťaťa. Niekedy, napríklad ak ste pri mori, môže ísť o horúčku z prehriatia. Možné je tiež, že ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu. Dôvodov, prečo sa objaví horúčka u detí, môže byť viacero. Ako ju dostať pod kontrolu?
Kedy ide o horúčku
Normálna telesná teplota je pod 370C. Do 38 až 38,50C sa jedná o zvýšenú teplotu, ktorú často nie je potrebné znižovať liekmi, ak nie je sprevádzaná silnou bolesťou alebo letargiou dieťaťa. Ak však teplota stúpne nad 38,5 až nad 390C, je to vysoká horúčka u detí, ktorú je potrebné znižovať.
Lieky na zníženie teploty
Ak sa chystáte na výlet s deťmi, určite nezabudnite pribaliť aj lieky na zníženie teploty. Aké by ste mali mať poruke?
- Lieky s obsahom paracetamolu. Sú vhodné pre deti od narodenia. Podávajú sa každých 4-6 hodín, a to v dávke podľa hmotnosti dieťaťa. Pri podávaní sa riaďte príbalovým letákom. S obsahom paracetamolu sú najpopulárnejšie sirupy Paralen a Panadol, prípadne čapíky Panadol baby.
- Lieky s obsahom ibuprofénu. Tie možno podávať deťom až od 3 mesiacov a váhy 7 kg. Dávkujú sa takisto podľa hmotnosti dieťaťa. Obľúbené sú sirupy Nurofen a Brufen, či čapíky Nurofen pre deti.
Určite by ste mali mať so sebou oba druhy liečiv. Pri pretrvávajúcej a neklesajúcej horúčke je možné ich striedať po 3-4 hodinách.
Znižovanie teploty bez liekov
Ako znížiť teplotu u detí bez liekov? K tzv. fyzikálnemu znižovaniu teploty pristúpte, ak horúčka u detí neklesá po podaní liekov. V čom spočíva fyzikálne znižovanie teploty?
- Zábaly, chladivé obklady alebo vlažná sprcha
- Dostatok tekutín
- Vychladenie miestnosti, v ktorej dieťa leží
- Priedušný odev pre dieťa
- Dostatok spánku a pokojový režim
Ak horúčka neklesá, neváhajte navštíviť miestnu detskú pohotovostnú ambulanciu.